Kiss Krisztina táncpedagógus, mozgásmeditációs tréner által megálmodott és kifejlesztett egyedülálló mozgásrendrendszer, melyben a világ számos tájának táncait ötvözi csakrameditációs technikákkal, jógával, légzéskontrollal illetve relaxációval. Hatására felgyorsul az anyagcsere, tisztul a nyirokrendszer, erősödik az immunrendszer. Egy szabadalom alatt álló mozgásmeditáció, mely belülről kifelé haladva segít a testi és szellemi egészség elérésében, megtartásában.
What is MediDance?
2010/10/25
Göd
2010/10/18
VISUDDHA - TOROKCSAKRA
Elérkeztünk a felső csakrákhoz. Elsőként a Visuddháról, vagyis a torokcsakráról olvashattok.
Torokfájósok, pajzsmirigyproblémások, kommunikátorok :-), figyelem!
"...ELNEVEZÉSEI: torokcsakra, visuddha (a szanszkrit visuddha: a legnagyobb tisztaság szóból)
ELHELYEZKEDÉSE: abban a kis mélyedésben, ahol a nyak a törzzsel, azon belül a mellcsonttal találkozik
ENDOKRIN MIRIGYE: pajzsmirigy
HORMONA: thyroxin
ÉRZÉKELÉSE: hallás
HOZZÁTARTOZÓ TESTRÉSZEK: nyak, száj, gége, hangszálak
SZÍNE: (türkiz) kék
MANTRÁJA: ham (hang-nak ejtve)
MEGERŐSÍTÉSEI: Hitelesen fejezem ki magamat, Őszintén fejezem ki magamat.
TANULÁSI FELADATA: az őszinte kommunikáció, valamitnt az érzés és a gondolkodás összekötése
SZIMBOLIKÁJA: a kék kör
KÖVEI: amazonit, türkiz és minden kék kő, mint például az akvamarin és a kalcedon is
ILLÓOLAJAI: eukaliptusz, fenyő, zsálya
ÁLTALÁNOS ELEMZÉSE:
A torokcsakra fő témái az önfegyelem és a kommunikáció. A torokcsakra készít elő bennünket a felső két csakra személyiségen túli síkjára azzal, hogy megtanít a légzésre. Ez azt jelenti, hogy meg kell tanulnunk ritmikusan megfeszülni és ellazulni, ritmikusan valamit befogadni, majd elengedni. Ha ezt a ritmust valami zavarja, akkor légzési problémák adódnak.
Figyeljétek meg egyszer, hogy a belégzésetek, vagy a kilégzésetek hangsúlyosabb. Ez megmutatja a bennetek lévő adás és elfogadás egyensúlyát, vagy egyensúlytalanságát.
A torokcsakrához a tüdő, a gége és a hangszálak tartoznak, ezért ez a központ elsősorban a légzéssel és a beszéddel kapcsolatos.
A torokcsakra elvezet saját belső valóságunkhoz, és szabályozza kommunikációnkat és hallásunkat. Itt halljuk a külső és belső hangokat egyaránt, és el tudjuk dönteni, hogy mit kívánnak tőlünk, valamint tisztán ki tudjuk fejezni, amit mi várunk a külvilágtól.
Ez a csakra irányítja tehát a verbális és nonverbális kommunikációt. Meg kell tanulnunk őszíntén kommunikálni, még akkor is, ha félünk a következményektől. A torokcsakra egyik fő gyakorlata a hallgatás, hiszen csak akkor tudunk őszintén kommunikálni, ha meghallgatjuk önmagunkat , amihez csendre van szükségünk. Aki keveset beszél, az gyakran erősíti ezzel torokcsakráját. A túl aktív torokcsakrán keresztül - ami tartalmatlan fecsegésben nyilvánul meg- tudattalanul sok energiát lehet elveszíteni. Itt nemcsak arra jöhetünk rá, hogy feleslegesen beszélünk, hanem arra is, hogy a beszéddel mennyire manipulálunk, ezzel egyre jobban eltávolodva belső valóságunktól.
A torokcsakra síkján megtanulhatunk hallgatni belső hangunkra. Ehhez először a nyugalmat kell elérnünk, le kell állítanunk belső monológunkat. A csakra egyik tanítása: Légy csendben! Ezt a hozzátartozó szín is kifejezi. A kék megnyugató szín, amely a szemlélőt saját belső világa felé húzza. A torokcsakra kék színével a belső kommunikációt erősítjük meg, a szakrális csakra narancs színével pedig a testbeszédet, vagyis a kifelé irányuló kommunikációt.
A torok és a szakrális csakra szoros kapcsolatban áll egymással. A szakrális csakra a kommunikáció testi-ösztöni részét irányítja, a torokcsakra pedig az intellektuális-szimbolikus részét. Ha valaki először a szakrális csakra szintjén ébred öntudatra, akkor a torokcsakra szintjén is olyan tudatosság alakul ki benne, amellyel önuralomra tesz szert, és képes lesz irányítani a sorsát.
A torokcsakra összefügg még az éhséggel és a szomjúsággal is. Itt arról a vágyról van szó, hogy olyan tudással töltsük meg magunkat, amelyek kitöltik a belső ürességet.
A TOROKCSAKRA BETEGSÉGEI:
Szinte mindig a beszédproblémákban jelentkeznek. A köhögés, a torokfájdalom és a rekedtség mindig akadályozza a beszédet, ezért a következőkben felsorolt betegségek arra irányítanak, hogy maradjunk egy kicsit csendben. Nyugati kultúránkban sok energiát veszítünk a meggondolatlan beszéddel. Szinte mindig beszélünk, s ez elvonja a torokcsakra energiáit egészen addig, amíg a tipikus megfázásos betegségek véget nem vetnek ennek. A nyugati társadalom verbális kultúra, tehát energiáit a torokcsakrára építi.
A TOROKCSAKRA FIZIOLÓGIÁJA:
A torokcsakrához tartozó pajzsmirigy thyroxint, és egyéb olyan hormonokat termel, amelyek serkentik a sejtek akrivitását. A pajzsmirigy hibás működése akkor tűnik fel, amikor aktívnak kellene lennie: a pubertás-, és változó koroban. Hormonjai a thyroxin és a trijodthyronin szabályozzák a szervezet energia- és hőháztartását. Ehhez jódra van szükségük, amit általában a táplálékból nyernek.
A TOROKCSAKRA ZAVARÁRA VISSZAVEZETHETŐ TESTI BETEGSÉGEK ÉS PROBLÉMÁK:
asztma, bronchitis, fülproblémák, fülcsengés, köhögés, légzési problémák, mandulagyulladás, megfázás, nyakfájdalmak, nyelvproblémák, pajzsmirigyproblémák, rekedtség, szájproblémák, szájszag, torokfájás, tüdőproblémák
A TOROKCSAKRA ZAVARÁRA VISSZAVEZETHETŐ LELKI PROBLÉMÁK
A torokcsakra betegségei lelkileg az önkifejezéssel, ezen belül is a gondolatok kifejezésével függnek össze. A torokcsakra birodalmába tartoznak azok az új elgondolások, amelyek - Heinrich von Kleist szerint- beszéd közben születnek: A régit elengedjük, és helyet adunk az újnak.
A torokcsakra zavarával küszködőknek pontosan ez megy nehezen. Nem akarják elengedni a régit, s, így nem tudnak helyet adni az újnak, a növekedésnek. Így jellegzetes zavarok jönnnek létre: az illető gyakran kér elnézést, mogorva és rosszkedvű. Az ilyen ember zavaros és kusza. A torokcsakra tipikus zavara a racionalizálás, amikor az ember önmagát és másokat, a tetteket és az érzéseket intellektuálisan akarja megmagyarázni. Ezzel elveszti rugalmasságát és megmerevedik..." (Vollmar: 2002, pp. 62-69)
További részletek a könyben!
2010/10/11
SZÍVCSAKRA - ANAHATA
Az alábbiakban a csakrákat bemutató bejegyzéssorozatunkban a szívcsakráról olvashattok. Most is, akárcsak az előzőkben is Klausbernd Vollmar könyvét használtuk forrásanyagként, ahol mindez bővebben megtalálható.
"...ELNEVEZÉSEI: szívcsakra, anahata csakra (a szanszkrit anahata: örökké megújuló szóból)
ELHELYEZKEDÉSE: a mellkas közepén, a szív magasságában, a legtöbben mégis kissé balra érzik, ahol a szívük dobog
ENDOKRIN MIRIGYEI: a csecsemőmirigy
HORMONAI: thymosin
ÉRZÉKELÉSE: tapintás
HOZZÁTARTOZÓ TESTRÉSZEK: bőr, kezek, szív (vérkeringés), tüdő
SZÍNE: a zöld, mind a színkör középső színe, valamint részben az arany és a rózsaszín is
MANTRÁJA: yam, (jangnak ejtve)
MEGERŐSÍTÉSEI: Össze vagyok kapcsolva minden érző lénnyel
KÖVEI: aventurin, rózsakvarc, smaragd és minden zöld kő, mint például a malachit, az olívin és a turmalin
ILLÓOLAJAI: bazsalikom, rózsa, kömény
A szívcsakra szintjén kezdünk tudatára ébredni mentális képességeinknek. Felfedezzük magunkban azt a hajtóerőt, amely arra ösztönöz, hogy intellektuális témákkal foglalkozzunk. C. G. Jung szerint az ember racionális funkciói a szívcsakráná kezdődnek. Gyakran mellkasunkra ütünk, ha ki akarjuk hangsúlyozni tudatos énünket. Minden esetre valamilyen hasonló mozdulatot teszünk, amikor jelezni akarjuk énünket. Ennek ellenére csak a harmadik szem síkján tudunk teljesen tudatosan gondolkodni, és csak itt lesznek saját gondolataink. A szív síkján legtöbbször a gondolataink befolyásolnak minket, és nem fordítva.
A szívcsakra a megismerés és a tudatosság székhelye. Itt pillanthatunk bele tudatunkba. Ez a levegő minőség, amely a szíven mint megismerő szerven keresztül működik. A levegő ugyanúgy, mint a szeretet, mindennel összeköt bennünket. Ez megfelel e csakra alapelvének és a tibeti buddhizmusnak is, amely szerint igazi megismerés a szeretetből fakad, ami pedig a szívből származik. Ezen a síkon tehát meg kell tanulnunk együttérezni.
Alice Baily úgy véli, hogy a szívcsakra energiája határozza meg, hogy inkább az alsó, vagy a felső csakrák energiájával élünk.
A szív szanszkritül hrdaya, ami áldást, és elfogadást is jelent. A szívcsakrával való foglalkozás egyik célja, hogy az emberi kapcsolatokban kiegyenlítsük az áldást és az elfogadást. Ehhez pedig szívélyesség és együttérzés kell. Valójában minden szinten ki kell egyenlítenünk az adást és az elfogadást és meg kell tanulnunk, hogy a dolgokhoz nem szabad görcsösen ragaszkodnunk, de az sem helyes, ha mindent kiengedünk a kezünkből.
Hol vagyunk nyitottak és hol zárkózottak? Ezek azok a tipikus kérdések, amelyeket e csakra szintjén kell eldöntenünk, és amelyek egy pszichológiai síkon az adást és az elfogadást fejezik ki.
A szív síkján ezen kívül a megbocsátással is foglalkoznunk kell. A kereszténység azt mondja, hogy a Miatyánk azon része, ahol a bűnök megbocsátásáról van szó, a szívcsakrára vonatkozik, ezért szívből kell kimondani is.
A megbocsátás nem más, mint az együttérző cselekvés.
A SZÍVCSAKRA BETEGSÉGEI:
Korszakunkban sok olyan betegség van, ami összefügg a szívcsakrával. Ide tartoznak például az allergiák és az immungyengeségek, amelyek száma egyre növekszik. A szívcsakrával döntjük el, hogy mit fogadunk el és mit nem. Fizikai síkon ennek az antitestképzés felel meg. Ahogyan az antitestek eldöntik, hogy mi használ nekünk, és mi árt, úgy teszünk mi is ilyen különbséget a szív és a szeretet síkján.
A szívcsakránál gyakran kell feloldani egy bizonyos keserűséget. Ideális esetben ezzel megtanuljuk kezelni a szomorúságot és a megbocsátást. A betegségek fő okai olyan fel nem dolgozott érzések, amelyek a szívcsakra körül páncélt képeznek. A porosz testtartás ahol csak kihúzott mellel és behúzott hassal lehet közlekedni e páncél kulturális megjelenése. Ezt a testtartást tudatosan sulykolták a katonákba, mivel elősegíti a nem kívánatos érzések kontrollját.
A zárt szívcsakra megmutatkozik a hajlott testtartásban is, ami a mi kultúránkban sokszor jellemző. Ez megrövidíti a gerincet, ami szűkíti a szívcsakra területét, így az energiák nem tudnak megfelelően áramlani, és ez az érzelmi gátak létrejöttében nyilvánul meg. A hajlott testartás a mellkas páncéljáre is utal, amit a kialakuláskakor még könnyű helyrehozni. Ilyenkor fontos, hogy olyan gyakran hajlítsuk hátra a gerincet, amilyen gyakran lehet. Ezt nem elég néhányszor elvégezni, hanem szokássá kell tenni: olvassunk például a hasunkon fekve, könyökölve. Ha rendszeresen gyakoroljuk ezt a testtartást, akkor különösebb erőfeszítés nélkül aktiválhatjuk és megnyithatjuk szívcsakránkat. Ha nyitottabb a szívcsakra, akkor több levegő kerül a mellkasba, ami kedvez az olyan érzéseknek, mint a szeretet és együttérzés.
A SZÍVCSAKRA FIZIOLÓGIÁJA:
A klasszikus felfogás szerint a szívcsakra irányítja a csecsemőmirigyet, a szívet és a vérkeringést. A csecsemőmirigy, amely a pubertáskorig nő, majd elkezd zsugorodni, a fehérvérsejtek képzésében vesz részt, ezért fontos része az immunrendszernek.
A SZÍVCSAKRA ZAVARÁRA VISSZAVEZETHETŐ LELKI BETEGSÉGEK ÉS PROBLÉMÁK
allergia (asztma, csalánkiütés, ekcéma, szénanátha) autoimmun betegségek, immungyengeség, rák, fertőzések, szívpanaszok, vérkeringési problémák, lelki problémák." (Vollmar:2002, pp. 53-61)